Tourism crisis management

مهدی غفاری مدیرعامل شمیران گشت:

صنعت گردشگری و سفر یکی از صنعت های در حال رشد فزاینده در جهان هستند اما در عین حال این حوزه مستعد خطرات فجایع متنوعی است. هر ساله، درباره زلزله ها، سونامی، طوفان های گرمسیری و سیل می شنویم که مقاصد توریستی جهان را ویران میکند.  تغییرات اقلیمی تناوب شدید هوایی را موجب شده است که تا حد زیادی بر مقاصد گردشگری و حمل و نقل تاثیر گذاشته است. ما در معرض تهدید های بیماری های همه گیری مثل سارس، آنفلوانزای مرغی ، ابولا، مرس و زیکا هستیم. اقدامات تروریستی دیگر محدود به مناطق پر آشوب مشخصی نیستند بلکه هرجایی روی زمین مثل مقاصد گردشگری مسالمت آمیز نیز شامل میشوند.

به منظور حفظ رشد سالم مسافرت، ضروری است که مقاصد بیشتر در امن و امان باشند؛ و برای هرگونه ریسک فاجعه ی بالقوه  به بازدید کنندگان و به این صنعت آماده تر باشند.

مدیریت بحران گردشگری  مستلزم  توسعه ی تدابیر ، طرح ها و دستور العمل هایی برای پاسخگویی فوری و کافی  به حوادث فاجعه آمیز است  تا اثر منفی بر گردشگران و این صنعت را کمتر کند. مقاصد کاملا آماده و  تجارت گردشگری سریعا طرح میریزند و اقدامات لازم را برای بهبودی بعد از فاجعه انجام میدهند. 

ما خوشحالیم که مشاوران مجرب مان را اعزام کنیم تا از دولت های محلی ، انجمن های توریستی و تجارت های مرتبط با گردشگران حمایت کنیم تا طرح و دستورالعمل مدیریت بحران گردشگری را براساس تخمین و تحلیل بحران های احتمالی منطقه توسعه دهند. سمینارها و ورکشاپ هایی را تسهیل می بخشیم تا منابع محلی را دعوت به شرکت در فرآیند توسعه ی طرح و دستورالعمل کنیم.

چشم انداز

  1. مشاوره در محل طرح را کاربردی تر میکند.

ما همیشه مشاوره هایمان را با بررسی سایت شروع میکنیم. این به این منظور است که سایت مقصد را با چشمهای خود ببینیم، طرح های موجود را ارزیابی کنیم و با سهام داران محلی ارتباط برقرار کنیم.

گاهی این اتفاق رخ میدهد که طرح های مدیریت بحران موجود و دستورالعمل های تخلیه  به میزان کافی خطر بالقوه ی بحرانی را برای حوزه ی گردشگری در مقصد نشان نمیدهند. این احتمال وجود دارد که طرح تخلیه ی موجود تنها براساس تعداد ساکنین است در حالی که هزاران بازدید کننده در سایت در طی فصل های اوج وجود دارد.

سپسس با مقامات و سهام داران محلی صحبت میکنیم که کجا و چگونه آنها باید این حجم از افراد را از سایت خارج کنند ؛ کسانی که کاملا با جغرافیای محلی ناآشنا هستند . و این نقطه خوب پروژه است و هم زمان آنها متوجه میشوند که طرح تخلیه ساکنین فقط برای بازدید کنندگان خارج شونده جواب نمیدهد.

  • ما مشارکت عمومی و خصوصی را تشویق میکنیم.

مشارکت عمومی و خصوصی در مدیریت بحران موفق گردشگری بسیار مهم است. برخلاف طرح  کاهش ریسک برای ساکنان جامعه ، مقامات محلی راهی ندارند که بدانند چه کسی هنگام رویداد بحرانی در هتل اقامت دارد ، مگر اینکه لیستی از مهمانان توسط اپراتور هتل با آنها به اشتراک گذاشته شود.

تخلیه یک سایت توریستی با تعداد زیادی بازدید کننده هرگز بدون پاسخ سریع کارمندان اپراتورهای تجاری گردشگری در سایت امکان پذیر نخواهد بود.

طرح ها و دستورالعمل های  مدیریت بحران گردشگری که توصیه می کنیم بر همکاری های عمومی و خصوصی بر جنبه های مختلفی از اصول کار  تأکید دارند.

  • از دریجه ی گردشگران برنامه ریزی میکنیم.

بازدید کنندگان از جهات مختلف با ساکنان متفاوت هستند. اول ، آنها با جغرافیای محلی ناآشنا هستند به طوری که هنگام وقوع بحران که نیاز به تخلیه فوری باشد ، نیاز به راهنمایی های ویژه احساس می شود. علاوه بر این ، بازدید کنندگان بین المللی ممکن است در فهمیدن راهنمایی های ایمنی و تخلیه سازی  توسط افراد محلی و با زبان محلی دچار مشکل شوند. بر خلاف مردم محلی ، بازدید کنندگان می خواهند پس از از بین رفتن اولین اثر این فاجعه به خانه برگردند. پشتیبانی و اعزام آنها به خانه بخش مهمی از برنامه مدیریت بحران گردشگری است.

اینها برخی از مثالها برای نشان دادن تفاوت بین طرح مدیریت بحران برای ساکنان و بازدیدکنندگان است. ما همیشه برنامه ها را از دیدگاه بازدید کنندگان می سازیم.

  • احیا  ، هدف نهایی مدیریت بحران

    ما معتقدیم که هدف نهایی مدیریت بحران گردشگری بازیابی ترافیک گردشگری به مقصد و بازگشت تجهیزات  گردشگری است که درپی  رخداد بحران دچار اختلال شدند.

اغلب به مرحله احیا ارزش کم و نامنصفانه ای در طرح مدیریت بحران معمولی میشود، چرا که تأکید آنها اغلب بر روی تخلیه ایمن سایت های بحران زده است.

ما به مشتریان خود کمک می کنیم تا یک برنامه مدیریت بحران را توسعه دهند که بر مرحله بهبود نیز تأکید دارد ، محتوای آن شامل تشکیل تیم طرح  احیا ، بازاریابی احیای استراتژیک ، استفاده موثر از رسانه و رسانه های اجتماعی و بودجه هزینه های فعالیت بازاریابی احیا می شود.

منبع: tourism.jp

Loading

Add your comment

Your email address will not be published.

15 + 10 =