How to help the travel and tourism industry during the Corona crisis?

مهدی غفاری مدیرعامل شمیران گشت :

صنعت سفر و توریسم به عنوان یکی از بزرگترین حوزه های اقتصادی، سالانه 8.8 میلیون دلار سودآوری دارد. این نقل قول ازسوی مجمع جهانی اقتصاد است که یک سازمان غیردولتی است و در ژنو سوییس مستقر می باشد. طبق گزارشات این مجمع در سال 2019، ده کشور از جمله مکان های پیشتاز در میان کشورهای رقابت کننده در لیست سفر و توریسم بودند: اسپانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، ایالات متحده، انگلستان، استرالیا، ایتالیا، کانادا، و سوییس. این کشورها نه تنها به دلیل خدمات فرهنگی پویایشان بلکه به خاطر منابع طبیعی ، زیرساخت ها، و توانایی استقبال شان از جمعیت نسبتا زیاد گردشگران مشهور بودند.

صنعت سفر و توریسم برای بسیاری از اقتصادهای جهانی راهگشا بود ؛ اگر چه مدیریت هجوم گردشگران به نفع مسافران و ساکنان باید ماهرانه باشد. دغدغه جهانی برای بسیاری از کشورها در محیط قبل از ویروس کرونا این است که تعداد مازاد گردشگران ممکن است قابل تحمل نباشد. فقط کافی است که یک فیلم پرسروصدا اکران شود، و سپس ناگهان یک مقصد با انبوهی از گردشگر پوشانده میشود که میخواهند رویاهای هالیوودی شان را تحقق ببخشند. بهم پیوستگی و توانایی ما دریادگیری درباره کشورهای دیگر از طریق ویدیو های اینترنتی یا شکل های مختلف رسانه در گذشته منجر به جریان توریسم شد. افزایش قیمت مشاوران املاکی، آسیب به مناظر طبیعی، و اجتماعات مردمی همه از موارد مشاجره برای بسیاری از محلی ها بودند. مسافرت های بین المللی در بحبوحه ی همه گیری ویروس کرونا، سقوط کرده است. پروازها لغو شدند. مرزها بسته شدند. گسترش کووید-19 به طرز عجیبی تجارت ها، اجتماعات، و سرزندگی را در سرتاسر دنیا  از مسیرخود خارج کرده است. هم اکنون مساله این است: صنعت سفر و توریسم چه خواهد شد و چگونه این موضوع بر اقتصاد جهانی تاثیرخواهد گذاشت، آن زمان که آتش آن خاموش شد و رفت و آمد مجدد امن شد؟

طبق گزارش شورای سفر و گردشگری جهان(WTTC) ،براثر این همه گیری کنونی تا 50 میلیون شغل مرتبط با سفر و گردشگری در سرتاسر جهان در خطر است. نه تنها برکسانی که میخواهند سفرکنند بلکه بر افرادی نیز که شغلهایی در صنعت گردشگری دارند اثر میگذارد. براساس این شورا، سفر و گردشگری یکی از ده حرفه را در جهان دارد و320 میلیون شغل را پوشش میدهد.  بدون شک ما در عصر ناشناخته ای هستیم.

با داده های جمع آوری شده توسط اقتصاد گردشگری، خبرگزاری سی ان بی سی گزارش داده است که صنعت گردشگری و سفر در امریکا درپی گسترش سریع ویروس، در مخارج خارجی، 24 میلیارد دلار ضرر خواهد کرد.روی روشنی هم وجود دارد؛متخصصان در اقتصاد گردشگری انتظار بهبودی کامل  اوضاع را تا 2023 دارند؛ مبتنی براینکه چگونه صنعت سفربعد از متعادل شدن وضعیت، ازرکود های گذشته  بهبود یابد.

هم اکنون چگونه به بهبود اوضاع کمک کنیم

  • حواستان به حوزه هایی از صنعت گردشگری که برای موفقیت متکی به حمایت هستند باشد: حمل و نقل، اقامت، تغذیه و نوشیدنی، تفریح و سرگرمی، و صنایع وابسته(آژانس های مسافرتی، برگزارکنندگان تورها، و غیره.)
  • از رستوران ها و تجارت های محلی ، یک تحویل فوری بدون تماس داشته باشید و فراموش نکنید که انعام خوبی بدهید.
  • کوپن هدیه یا کارت های هدیه را برای ملاقات های مهمان نوازانه ی آینده بخرید؛ زمانی که فاصله ی اجتماعی دیگر روش کار نیست.
  • کنجکاوی و اشتیاق خود را برای یادگیری درباره کشورها و فرهنگ های دیگر از دست ندهید، حتی اگر هم اکنون مجبورید بر روی مبلتان سیروسیاحت کنید. جهان را از طریق تورهای مجازی، وب کم ها و رسانه های پخش زنده تجربه کنید؛ کتاب ها و مقالاتی درباره ی مقصدهای مسافرتی که میخواهید در آینده سفرکنید،بخوانید.دستورغذاهایی از آشپزان محلی جامعه تان را برای پختن در خانه امتحان کنید؛ دوره های آنلاین بگذرانید  و دانش تان را در حرفه ی آینده تان استفاده کنید؛ و در جستجوی راههایی برای حفظ ارتباط با جوامع مختلف (مثل جعبه اشتراک بامضمون سفر) در جهان باشید.
  • تلاش کنید که نترسید.
  • مطلع باشید، چرا که خبرها مرتبا تغییرمیکنند و منابع معتبر مثل سازمان سلامت جهانی یا مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها  را مطالعه کنید.

منبع: forbes.com

Loading

Add your comment

Your email address will not be published.

20 − seventeen =