Tourism and Corona

مهدی غفاری موسس و مدیر عامل شمیران گشت:

کرونا بیماری اپیدمی که تبدیل به پاندمیک ( شیوع وسیع جهانی ) شد. بیماری که از کشور چین در پی ترکیب جهش یافته سلولهای خفاش و مورچه خار تبدیل به یک ویروس خطرناک کشنده منتقل کننده انسان به انسان شد. اولین و خطرناک ترین فرق این ویروس نسبت به ویروسهای دیگر شیوع سریع و گسترده آن است طوری که در مدت زمان ۲ تا ۳ ماه میتوان گفت کل دنیا با آن درگیر شده اند.

در ایران طبق گفته مقامات رسمی از ۳۰ بهمن این ویروس منشر شد و به سرعت در حال گسترش است. نکته منفی این ویروس برای ایرانیان تقارن این اپیدمی با ماههای آخر سال و از همه مهمتر نوروز بود.

نوروز در ایران فصل سفر است. فصلی است که طبق آیین قدیمی ایرانیان به دید و بازدید می روند . این سفرها گاها داخلی و برای دیدن اقوام هست ولی در بسیاری از موارد با توجه به گرم شدن نسبی دمای هوا سفرهای توریستی به شهرهای ایران هم انجام می شود.

اما امسال متفاوت بود . آژانس های مسافرتی که نقش اصلی و بی بدیل آنها در مسافرت شهروندان بر کسی پوشیده نیست با انجام نشدن این سفر ها بشدت متضرر شدن. دلیل اصلی آن اینست که وقتی قرار بر یک سفر است مسافر از طریق آژانسهای مسافرتی اقدام به خرید بلیط هواپیما یا قطار یا خرید هتل یا اخذ ویزا میکند. خب به طبع چون آژانسها هم نمایندگان ایرلاینها هستند و نمایندگان هتل ها به عنوان یک واسط پول را از مسافر میگیرند و به ایلاین یا هتل مورد نظر پرداخت میکنند. تا اینجای کار درست است ولی مشکل اصلی اینجا است که وقتی سفرها کنسل میشوند مسافر اولین جایی که می آید برای عودت هزینه ها آژانس است و چون دفتر خدمات مسافرتی هزینه ها را به ایرلاین یا هتل مربوطه پرداخت کرده است باید از حساب خودشان پرداخت کنند تا ببینند کی هتل یا ایرلاین پول مسافر را به آژآنس عودت میدهد.

در واقع در بحران ها یکی از اصلی ترین مشکلات و دعواها در این حوزه است. دفتر خدمات مسافرتی پولی برای عودت ندارد از آنطرف مسافر پولش را میخواهد از آنطرف ایرلاین یا هتل مربوطه پول را با تاخیر یا در برخی مواقع با کسر جریمه عودت میدهد و این میشود موضوع دعا بین طرفین.

در این جور مواقع باید چکار کرد؟ شما بگید:

یکی دیگر از مشکلات بوجود آمده در این حوزه کسنل شدن سفر ها بسته شدن مرزها عدم سرویس دهی هتل ها و … است. بنظر شما وقتی قرار است این بستنها چندین ماه طول بکشد چگونه باید از بحران گذشت؟

Loading

Add your comment

Your email address will not be published.

fifteen + twenty =